Azt már tudjuk, hogy 2023 december 1-től emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum, de mivel ez nem csak a minimumra bejelentetteket érinti, összefoglalom, hogy mit is jelent ez pontosan.
Már decembertől a minimálbér 15, míg a garantált bérminimum 10 százalékkal emelkedik az 508/2023. (XI.20.( kormányrendelt szerint. Ez számszerűen azt jelenti, hogy a minimálbér 266 800 forintra, a garantált bérminimum 326 000 forintra nő. Ez nem csak azoknak jó hír, akiknek a fizetése a minimálbérhez igazodik, vagy akiknek az emelés miatt magasabb fizetést tudnak kérni maguknak az év végi bértárgyalásokon. Számos juttatás van, melyet a törvény a minimálbér hatályos összegéhez köt, ezek is emelkednek 2023 decemberétől. Mutatom, mely juttatások esetében lehet magasabb összegekre számítani a jövő hónaptól.
De először nézzük meg, hogy mit jelent ez pontosan a munkavállalónak és a munkáltatónak.
Ahogy azt Gazsi Attila, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnökhelyettese korábban elmondta a minimálbér-emelés jelentősége nem azért nagy, mert annyian keresnének teljes állásban ilyen alacsony bért. Úgy fogalmazott: „a minimálbér az csak egy tájékoztató jellegű bér, aminél kevesebbet nem lehet fizetni. A munkáltatóknak a piaci környezetet megvizsgálva kell döntsenek arról, hogy milyen bért fizetnek az alkalmazottaknak. Abban a pillanatban, ahogy munkaerőproblémáik adódnak, nem kell megvárni a minimálbér emelését, azonnal lépni fognak, és többet fizetnek.”
Az új megállapodás szerint 2023. decembertől
a gyermekgondozási díj (GYED), illetve a nagyszülői GYED maximális összege 373 520 forintra emelkedik, ami a mindenkori minimálbér kétszeresének a 70 százaléka.
A diplomás gyed összege alapképzés esetén 186 760 forintra, ami a minimálbér 70 százaléka, mesterképzés esetén pedig 228 200 forintra nő, ami a garantált bérminimum 70 százaléka.
A táppénz napi összege legfeljebb 17 787 forintra emelkedik, ami a minimálbér kétszeresének 30-ad része. A táppénzből 15 százalék személyi jövedelem adót kell fizetni, amit a kifizető (OEP, társadalombiztosítási kifizetőhely) levon a táppénzből.
Az adóalapkedvezmény mértéke, melyre a súlyos fogyatékosságnak minősülő betegségekkel élők jogosultak, 13 300 forintra nő havi szinten, ami a minimálbér egyharmadának 15 százaléka száz forintra kerekítve.
A gyermekek otthongondozási díj (GYOD) havi 266 800 forintra emelkedik, aminek az összege 2022-től megegyezik a minimálbér 100 százalékával. A GYOD-ból 10% nyugdíjjárulékot kell fizetni, ezért nyugdíjra jogosító szolgálati időt jelent . Az ellátásban részesülő személy jogosult egészségügyi szolgáltatásra is.
Az álláskeresési járadék összege legfeljebb napi 8 893 forint lehet, ami a folyósítás teljes időtartama alatt a járadékalap 60 százaléka, amely nem lehet magasabb a jogosultság kezdő napján hatályos minimálbér napi összegénél. A munkanélküli segély összegéből levonja a kifizetől a 15%-os személyi jövedelemadót és a 10%-os nyugdíjjárulékot is.
2011-ben lépett életbe a CXCI. törvényt is, mely előírja a megváltozott munkaképességű személyek ellátásairól és egyes törvények módosításáról szóló rendelkezéseket. Ebben határozták meg mint fizetési kötelezettséget a cégek számára a rehabilitációs hozzájárulást, mely azt a célt szolgálta, hogy a nagyobb alkalmazotti létszámmal (25 fő felett) rendelkező vállalkozásokat ösztönözze a megváltozott munkaképességű munkavállalók foglalkoztatására. Bár ez nem juttatás, ennek mértéke is a minimálbértől függ, 2023 decemberétől ennek kilencszerese, vagyis 2 401 200 forint lesz.
Továbbá 2019-től érvényes a bővített járulékkedvezmény-rendszer is, mely arra ösztönzi a munkáltatókat, hogy megváltozott munkaképességűeket foglalkoztasson. Ezért ilyen munkaviszony esetén a járulékot a minimálbér kétszereséig (2023 decemberétől 533 600 forintig) elengedi az állam.
Megbízási jogviszony – biztosítás elbírálása
A megbízási jogviszony (munkavégzésre irányuló egyéb jogviszony) keretében történő munkavégzés esetén a biztosítás létrejöttének elbírálásához szükséges vizsgálni, hogy az e tevékenységéből származó, tárgyhavi járulékalapot képező jövedelem eléri-e a minimálbér 30 %-át – ami 2023. december 1-től 80 040 Ft –, illetőleg naptári napokra annak harmincad részét, ami 2 668 Ft. Amennyiben eléri, a magánszemély biztosítottá válik, ami a megbízó részéről bejelentési, járulék levonási és befizetési kötelezettséget von maga után.
A megbízási díj kalkulátorokat itt találod.
Alkalmi munkabér
Minimálbér után napi 10 432 Ft, adómentes 130%-ig 13 871 Ft.
Garantált bérminimum után napi 13 040 Ft adómentes 130%-ig 15 964 Ft
2024. január 1-től egészségügyi szolgáltatási járulék összege 11.300 Ft-ra nő
Related
Discover more from Munkaügyek
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
You must be logged in to post a comment.