Szabadság megváltás, kiadás? Év végén még mit tehetünk?

Mi legyen év végén a szabadságokkal? Megváltható?

Itt az év vége és vele együtt a problémák a szabadságolásokkal kapcsolatban. Ilyenkor az se jó, ha túl sok van, de az is problémás, ha már minden szabadság elfogyott. De mégis mik a lehetőségek? A szabadság megváltás lehetséges? Ezt a kérdéskört is a Munka törvénykönyve szabályozza.
Szabadság kalkulátort itt találod.

Megmaradt szabadság nem megváltható

Ha a munkavállalónak maradt szabadsága, azonban az év végi csúcsidőszak miatt nélkülözhetetlen és a munkáltató nem tudja nekik kiadni azt. Bizonyos kivételektől eltekintve, a szabadságot az esedékesség évében kell kiadni, így nem lehet azt következő évre átmozgatni. A szabadságot pénzzel sem lehet megváltani, kivéve, ha a munkaviszony megszűnt és a munkáltató a tárgyévi arányos szabadságot nem adta ki.

Milyen esetek a kivételek?

Az életkor alapján járó pótszabadság megállapodás alapján átvihető. Mindenkinek 20 munkanap alapszabadság jár, az e fölött járó úgynevezett életkor alapján járó pótszabadságot pedig külön írásban történő megállapodás szerint át lehet vinni a következő évre. Ehhez formanyomtatványt itt találsz.

Akkor is átvihető a következő évre a szabadság, külön megállapodás nélkül, amennyiben az folyamatos. Azaz decemberben elkezdi a munkaadó kiadni és az megszakítás nélkül januárban maximum 5 munkanap erejéig folytatódik, így 2024. január 8-ig (általános munkarend szerint) még kivehető a 2023 évi szabadság.

Illetve annak, akinek 2023. október 1-én, vagy azt követően kezdődött a munkaviszonya, az is átviheti a szabadságot a következő évre, viszont azt 2024. március 31-ig ki kell adni.

Elfogyott a szabadság

Talán ritkábban fordul elő az az eset, amikor elfogyott a szabadság, viszont a munkáltató nem tud folyamatos munkát biztosítani.

Véleményem szerint jogszabályellenes a dolgozót szabadságra, pláne fizetés nélküli szabadságra küldeni, ha nincs munka. Eleve a munkáltató nem tud fizetés nélküli szabadságra küldeni senkit. Ettől függetlenül a felek megállapodhatnak egyéb okból, meghatározott időtartamra szóló fizetés nélküli szabadságban is, de ehhez már mindenképpen egyezség kell, az egyoldalúság kizárt.

Ha fizetés nélküli szabadságra küldi a dolgozót a munkáltató azért, mert nem tud munkát adni, az jogtalan. A fizetés nélküli szabadságra küldés már csak azért is jogtalan, mert arra az időre a dolgozónak társadalombiztosítása sem lesz, aminek például a nyugdíjszámításnál lehet rá nézve negatív hatása.

Ha a munkáltató önhibáján kívül nem tud munkát adni (például nem jött be egy nyersanyag, illetve napokat késik, visszamondtak megrendeléseket stb.), arra az esetre állásidőre kell küldeni a dolgozókat. Ilyenkor alapbér illeti meg a dolgozót.

Látható, hogy a munkáltatónak szűk a mozgástere akkor, ha elfogy vagy éppen megmarad egyes munkavállalók szabadsága az év végére. Éppen ezért érdemes már év elején időt szánni az alapos tervezésre, hogy a kockázatokat és problémákat elkerülni vagy minimalizálni lehessen. Nem szabad elfelejteni, hogy a szabadság egy fontos eszköze annak, hogy a munkavállalók regenerálódjanak és pihenjenek, ami nemcsak a munkavállalók számára kulcsfontosságú, de hosszú távon a munkáltató számára is kifizetődő.


Discover more from Munkaügyek

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Scroll to Top

Discover more from Munkaügyek

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading

Verified by MonsterInsights