Az ételérzékenység komoly kihívásokat jelenthet mindennapi életünk során, de kevesen gondolnák, hogy ez a körülmény adókedvezmény jogosultságot is eredményezhet. A következő cikkben felfedezzük, hogyan válhat az ételérzékenység valóságos pénzügyi előnnyé, és hogyan segíthet a speciális étrend költségeinek enyhítésében. Míg az ételérzékenység önmagában kihívást jelent, az ételérzékenység után járó adókedvezmények lehetőséget kínálnak az érintettek számára, hogy könnyebben kezelhessék mindennapi kiadásaikat és javítsák életminőségüket. Ha Te is ételérzékeny vagy, ne hagyd ki ezt az érdekes és hasznos információt, amely segíthet a pénztárcád és az egészséged egyaránt!
Mit kell tudni az adókedveményről ételérzékenység esetén?
Olvasd el ezt a cikket, mert még nem késő, hogy 705 240 Ft-ot adókedvezmény visszaigényléséhez ha az ételérzékenység kapcsán jogosult vagy rá.
Személyi adókedvezményt igényelhetsz, amennyiben valamilyen ételérzékeny-ség áll fenn.
Természetesen nem csak ételérzékenység esetén jár adókedvezmény
Betegségek listáját itt találod!
Tud meg mennyi jár neked vissza!
Fontos tudni, hogy érvényesíthető visszamenőleg, az 5 éves általános elévülési időn belül az adókedvezmény. Tehát, ha a betegséget az elmúlt években diagnosztizálták, akkor a korábbi évek adóbevallásai önellenőrzéssel módosíthatók.
A súlyos fogyatékosság minősítése nem tartozik a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hatáskörébe, mivel az nem adójogi, hanem orvosszakmai kérdés. Így az ehhez szükséges igazolást a szakorvos, vagy a háziorvos állítja ki.
Az adókedvezmény igénybevétel feltételei
Az adókedvezmény érvényesítésének feltétele, hogy a már az igénybevétel időpontjában rendelkezz a súlyos fogyatékosság minősítéséről szóló orvosi igazolással.
Az igazoláson a betegség, illetve fogyatékos állapot kezdő időpontja szerepel. Valamint, hogy az állapot végleges minősítésű, vagy a későbbiekben további felülvizsgálatra kötelezett-e a magánszemély. Végleges fogyatékosságról szóló igazolás alapján minden évben érvényesíthető az adókedvezmény.
Az orvosi igazolást nem kell csatolni az adóbevalláshoz, de elévülési időn belül meg kell őrizni. Az esetleges adóellenőrzéskor ezzel a dokumentummal igazolható a kedvezmény jogos igénybevétele.
A személyi kedvezmény igénybevételének további feltétele, hogy a legyen összevont adóalapba tartozó jövedelmed, amely után adót kellett fizetni. Ez a feltétel független attól, hogy milyen jogviszony vagy egyéb jogcím alapján, és milyen rendszerességgel szerezte a jövedelmét.
Adóköteles jövedelem hiányában a személyi kedvezmény nem érvényesíthető. Arra sincs lehetőség, hogy a valaki emiatt másnak, például szülőnek, házastársnak átadja a kedvezmény igénybevételének jogát.
Viszont, ha a családi adókedvezmény miatt nem keletkezett adófizetési kötelezettséged, de járulékot vontak a jövedelmedből, úgy a kedvezmények sorrendisége miatt, érvényesíthető a személyi kedvezmény is.
Ha a magánszemélynek például munkaviszonya alapján rendszeres jövedelmed van, akkor a munkáltatódnak adott adóelőleg-nyilatkozat alapján már a fizetendő adóelőlegnél érvényesítheted az adókedvezményt. A nyilatkozatot megteheted online is itt.
Az ételérzékenységért járó adókedvezmény utólagos érvényesítése
A személyi kedvezmény utólag, az éves adóbevallásában is érvényesíthető. Például ha megbízási szerződés alapján csak néhány alkalommal szereztél jövedelmet, és az adóelőlegből a kifizető nem érvényesítette a kedvezményt. A több évre visszamenőleg igénybe vehető kedvezményt az szja-bevallás önellenőrzésével lehet érvényesíteni.
Ha több adóév elteltével utólag állapítják meg a kedvezményre való jogosultságot, akkor az igazoláson szereplő kezdő naptól kérheted. Visszamenőleg az 5 éves elévülési időn belül, az éves adóbevallás(ok) önellenőrzésével érvényesítheted.
2024 évre év közben érvényesíthető 13 300 Ft / hó. Ami a teljes évre 159 600 Ft / év, amit 2025 év elején adóbevallásnál is lehet érvényesíteni.
2024 december 31-ig az alábbi évre kérhető visszamenőlegesen az adókedvezmény
2023 | 11 595 Ft/hó | 139 140 Ft/év |
2022 | 10 005 Ft/hó | 120 060 Ft/év |
2021 | 8 370 Ft/hó | 100 440 Ft/év |
2020 | 8 050 Ft/hó | 96 600 Ft/év |
2019 | 7 450 Ft/hó | 89 400 Ft/év |
2019 évi személyi kedvezmény elérhető itt
2020 évi személyi kedvezmény elérhető itt
2021 évi személyi kedvezmény elérhető itt
2022 évi személyi kedvezmény elérhető itt
Forrás: https://nav.gov.hu/ado/szja/A_szemelyi_kedvezmeny20190130
[1] A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban Szja tv.) 29/E. §-a alapján.
Discover more from Munkaügyek
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
You must be logged in to post a comment.