Ki határozza meg a béremelést?
Az elmúlt napokban sok negatív kommentet olvastam a minimálbér és a garantált bérminimum kihirdetése kapcsán. Hogy mi mennyi 2023. decemberétől arról itt olvashatsz.
Ha keveselljük a fizetésünk, akkor a munkahelyi vezetőség felé kell fordulni fizetésemelésért.
A bértálgyalás az egyik legfontosabb és legérzékenyebb téma az üzleti életben. A dolgozók bérezése nem csupán pénzügyi kérdés, hanem a munkahelyi elégedettség és motiváció alapvető meghatározója is. A következőkben néhány kulcsfontosságú bértálgyalási technikát fogunk megvizsgálni.
A béremelés kéréséhez készülj fel gondosan, és kövesd ezeket a lépéseket, hogy hatékonyan kommunikálj a munkáltatóddal.
Kutatás és előkészület
Először is, végezz alapos kutatást az iparági bérszintekről és az adott területen elérhető átlagbérekről. Az alapos bérfelmérés elengedhetetlen a versenyképes bértálgyaláshoz. A konkurens pozíciók béreinek ismerete erős alapot biztosíthat a kérésedhez. Gyűjts össze konkrét példákat és statisztikákat, amelyek alátámasztják az igényedet. Figyelembe kell venni az iparági sztenderdeket és a régióban elérhető átlagbéreket.
Kommunikáció – készülj fel kérdésekre
Fogalmazd meg a kérésedet határozottan, de tiszteletteljesen. Az érzelmeidet és a személyes okokat tartsd távol a kérésedtől, és helyette hangsúlyozd a teljesítményed és az érdemeid alapján történő béremelés szükségességét.
Felkészülés a lehetséges kérdésekre, például arra, miért gondolod, hogy a béremelés megfelelő és jogos, vagy arra, hogy milyen hozzáadott értéket teremtettél a cég számára.
A bértálgyalás során kulcsfontosságú a kommunikáció és az átláthatóság. Fontos, hogy az dolgozók értsék a bérezési politikákat és azokat az elemeket, amelyek befolyásolják a bérüket. Ez növeli a bizalmat és csökkenti a feszültségeket a munkahelyen.
Juttatások
A rugalmasság és juttatások bevezetése, mint például a home office lehetősége, egészségügyi ellátás, és egyéb kiegészítő juttatások, növelhetik az dolgozók elégedettségét és kiegyensúlyozottságát. Ezek a tényezők hozzájárulhatnak a munkaerő megtartásához és vonzásához. Ezzel hajlandóak lehetnek kielégíteni az igényeidet.
Rugalmasság és időzítés
Legyél nyitott és rugalmas. Lehet, hogy a munkáltatódnak időre van szüksége a döntés meghozatalához, vagy esetleg egyéb juttatásokkal, például bónuszokkal vagy szakmai fejlődési lehetőségekkel, hajlandóak lehetnek kielégíteni az igényeidet.
Válassz olyan időpontot, amikor a cég eredményei pozitívak, és amikor a munkáltatód elérhető és figyelmes. Ne válaszd az éves teljesítményértékelés előtti időszakot, mivel ekkor már elképzelhető, hogy a költségvetési keretekről döntöttek.
Szakmai fejlődés és karriertervezés
A szakmai fejlődési lehetőségek és a karriertervezés beépítése a bértálgyalás folyamatába hozzájárulhat az dolgozók hosszú távú elköteleződéséhez. Az olyan oktatási lehetőségek, amelyek elősegítik a szakmai fejlődést, értéket teremthetnek mind az dolgozók, mind a vállalat számára.
Értékeld a saját teljesítményed
Gondold át és írd le a saját teljesítményedet, és említsd meg azokat a konkrét eredményeket vagy projektjeidet, amelyek kiemelkedőek voltak. Az alapos előkészület segít abban, hogy meggyőző képet fess arról, miért érdemled meg a béremelést. Tipp, év közben gyűjtsd ehhez az információkat, hogy az év végi bértárgyaláson már felkészült legyél.
Tud elfogadni a nemet
Előfordulhat, hogy a válasz nem lesz az, amit vártál. Ha nemet mondanak, kérdezd meg, milyen konkrét lépéseket tehetsz annak érdekében, hogy a jövőben megkapd a béremelést, és hogyan javíthatod a teljesítményedet.
A bértálgyalás összetett folyamat, amely a vállalat és az dolgozók közötti egyensúlyt igényli.
A béremelés kérésének hatékony megközelítése a tiszteletteljes kommunikáción, a konkrét tényekre alapozott érvelésen és az együttműködési hajlandóságon alapul. Legyél magabiztos, de tisztelettudó, és mutass hajlandóságot a párbeszédre és az együttműködésre.
Related
Discover more from Munkaügyek
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
You must be logged in to post a comment.