Itt van megint az év vége, a munkahelyi stressz és őrület csúcsidőszaka! Mert ugye mi más lehetne jobb, mint az, hogy az összes elhalasztott feladatot és határidőt az utolsó hetekbe zsúfoljuk? Hiszen ki ne szeretné azt az érzést, amikor december közepén rájön, hogy még legalább 3 hónapnyi munkát kéne belegyömöszölni a maradék 2 hétbe?
De semmi pánik, úgyis mindenki imádja a 12 órás munkanapokat és a hétvégi túlórákat ilyenkor! Főleg úgy, hogy közben karácsonyi ajándékokat is kéne vásárolni, meg persze az ünnepi menüt is meg kéne tervezni. De ki ne tudna egyszerre 10 dolgot csinálni stresszmentes környezetben? Elvégre ezért dolgoztunk egész évben, hogy az utolsó hetekben teljesen kiégjünk és idegösszeomlást kapjunk, nem?
Na de félre a tréfával, nézzük meg, hogyan is lehet túlélni ezt az őrületet anélkül, hogy fejjel mennénk a falnak vagy felmondanánk…
Mi az év végi stressz legnagyobb okozója?
Az év vége magában hordozza a feszültséget, főleg a munkahelyeken. Olyan, mintha minden határidő hirtelen valahogy közelebb kerülne, és mindent egyszerre kellene megcsinálni. Az év végi stresszforrások többféleképpen jelentkezhetnek, és összességében egyfajta hatalmas teherként nehezednek ránk. Nézzük, melyek a leggyakoribb tényezők:
Halmozódó határidők
Az év végéhez közeledve egyre több projekt fut ki, egyre több feladatot kell befejezni. Ez különösen nehéz, ha a feladatok egész év során halmozódtak, és most egyszerre kell mindent pótolni. Az állandó „határidő rohanás” erősen megnöveli a stressz-szintet, különösen akkor, ha közben még újabb feladatok is érkeznek.
Lezárandó projektek
Az év vége a lezárások ideje. Projektmenedzserek és csapatok egyaránt azért küzdenek, hogy minden folyamatot befejezzenek, mielőtt elérkezik a karácsonyi szabadság. Mivel sok cégnél az év végi értékelések alapját képezik ezek a lezárások, még nagyobb a nyomás a sikeres befejezésen.
Éves értékelések
Az év végi teljesítményértékelések gyakran a munkahelyi stressz egyik legnagyobb forrásai. Nemcsak az önértékelés készítése terheli az embert, hanem az is, hogy tisztában legyen azzal, mit gondolnak a felettesei az éves teljesítményéről. Különösen akkor, ha úgy érzi, nem sikerült mindent teljesíteni, amit kitűzött maga elé.
Költségvetés-tervezés
A következő évi költségvetés-tervezés önmagában is egy komoly feladat. A vállalatok számára ez kritikus időszak, hiszen meghatározza a következő év működését és fejlődési irányait. Amennyiben te is részese vagy ennek a folyamatnak, jól tudod, mennyire időigényes és idegőrlő feladat minden apró részletet számba venni és pontosan tervezni.
Ünnepi készülődés párhuzamosan
Miközben a munkahelyi kötelezettségeid a tetőfokára hágnak, az otthoni teendők sem pihennek. A karácsonyi ajándékok beszerzése, az ünnepi menü megtervezése és a családi összejövetelek szervezése mind plusz terhet jelent. Az ember gyakran úgy érzi, hogy egyensúlyoznia kell a munkája és a családja között, ami tovább fokozza a stresszt.
Hogyan csökkenthetjük az év végi stresszt?
Most, hogy már látjuk, mi az, ami az év végi feszültséget okozza, ideje megnézni, hogyan tudnánk ezen enyhíteni. Bár a stresszt teljesen kiküszöbölni talán nem lehet, vannak módszerek, amelyekkel könnyebbé tehetjük a helyzetet.
Prioritáslista készítése
Az egyik legfontosabb lépés, amit tehetünk, hogy világos prioritásokat állítunk fel. Írd le a teendőidet, és jelöld meg, melyek a legfontosabbak, illetve melyek várhatnak még. Ha már látod, hogy pontosan mi az, amire a leginkább oda kell figyelned, könnyebb lesz koncentrálni és kevésbé fogsz elmerülni a káoszban.
Reális időbeosztás
Ne próbálj minden feladatot egyszerre elvégezni! Oszd be az idődet, és hagyj helyet a váratlan helyzetekre is. Tudd, hogy nem lehet minden tökéletes, és néha el kell fogadni, hogy nem fogsz mindennel 100%-osan végezni. Az időbeosztás segít abban is, hogy ne égj ki az utolsó pillanatra.
Delegálás
Ha van rá lehetőséged, próbálj meg néhány feladatot delegálni. Nem kell mindent egyedül megoldanod, és néha mások is ugyanolyan hatékonyan tudják elvégezni a munkát. A felelősségek megosztása nemcsak csökkenti a terheket, de lehetővé teszi, hogy a legfontosabb feladatokra koncentrálj.
Szabadság beütemezése
Bár az év vége sűrű időszak, fontos, hogy időt szakíts a pihenésre is. Egy rövidebb szabadság vagy akár egy hosszú hétvége is csodákat tehet a mentális állapotoddal. Az év végi kiégést könnyebben elkerülheted, ha időt adsz magadnak a feltöltődésre.
A „tökéletesség” elengedése
Ne akarj mindenben tökéletes lenni. Az év vége nem arról szól, hogy minden apró részletet tökéletesen megoldj, hanem arról, hogy a lehető legjobban zárd az évet. Fogadd el, hogy néha a „jó elég jó”, és ne próbálj mindenkit lenyűgözni.
Egészséges szokások megtartása
Az ünnepek és az év végi hajtás gyakran felborítják a napi rutinunkat, de próbálj meg ragaszkodni az egészséges szokásaidhoz. A rendszeres testmozgás, a megfelelő alvás és a kiegyensúlyozott étrend mind hozzájárulhat ahhoz, hogy jobban tudd kezelni a stresszt. Ne hanyagold el magad, mert hosszú távon ez csak ront a helyzeten.
Az ünnepi készülődés korai megkezdése
Ha már október végén vagy november elején elkezded megtervezni az ünnepi teendőket, könnyebben elkerülheted a decemberi pánikot. Így nemcsak a munkahelyi stresszt csökkented, hanem az otthoni feladatokat is könnyebben fogod tudni kezelni.
Ne félj segítséget kérni
Ha úgy érzed, hogy a stressz már túl sok, ne habozz segítséget kérni. Legyen szó kollégákról, családról vagy akár szakemberről, az emberek többsége megérti, ha nehéz időszakon mész keresztül. Nincs abban semmi rossz, ha valaki támogatásra szorul, különösen ebben az időszakban.
Hogyan kezeld az ünnepeket stresszmentesen?
Az ünnepek közeledtével a családi kötelezettségek és az ajándékozás is hozzátesznek a terhekhez. Itt van néhány tipp
Ajándékvásárlás tervezése
Ne hagyd az utolsó pillanatra az ajándékok beszerzését! Már november elején elkezdheted listázni az ötleteidet, és online vásárolva rengeteg időt megspórolhatsz.
Egyszerűsítés
Nem kell minden évben extravagáns menüt vagy óriási családi összejövetelt szervezni. Tarts egyszerű ünnepet, és koncentrálj a lényegre: a szeretetre és a nyugalomra.
Végezetül az év végi stressz elkerüléséhez
Az év végi stressz elkerülhetetlennek tűnik, de nem kell, hogy teljesen magával ragadjon. Ha előre tervezel, reális célokat állítasz fel, és vigyázol magadra, képes leszel túljutni ezen az időszakon anélkül, hogy kiégj. Az év vége arról is szól, hogy megálljunk egy pillanatra, és értékeljük, mennyit elértünk az elmúlt 12 hónapban – ne hagyd, hogy a stressz elhomályosítsa ezt a fontos pillanatot!
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1200001.tv
Discover more from Munkaügyek
Subscribe to get the latest posts sent to your email.